sztukateria

Sztukateria - wnętrza na bogato

Opublikowane dnia

Wizytując staromodne pałace, względnie odmienne budynki postawione przed wojną, często rzuca się nam w oczy niesamowita liczba ornamentów, które zauważamy na murach oraz na stropach. Noszą one definicję sztukaterii. Ludzie klasyfikują się z grubsza na tych, którzy optują za spartańskimi formami, a także takich jacy nade wszystko preferują blichtr i dekoracje. Z powodu tychże drugich sztukateria wraca do łask, ponieważ jest to wspaniały zabieg, nie jedynie na upiększenie pomieszczenia, ale również zatajenie niektórych jego felerów.

Dzięki zastosowaniu składników sztukaterii możemy w niebagatelny sposób podkreślić jakieś miejsca we wnętrzu nadając im powabu i kształtując je jako bardziej wyrafinowane. Wolno to uczynić na mnóstwo sposobów. Przykładowo, fascynująco będzie wyglądać sztukateria w obrzeżu drzwi czy okien. Spowoduje to poczucie jakby znajdowały się one w obwódkach. Możemy zresztą je uwypuklić malując na różny kolor aniżeli otoczenie, czy na kolor w jakim jest szczegół, jaki raczymy podkreślić (np. w odcieniu futryny gdy sztukaterią osaczone są drzwi).

Pociągającym rozwiązaniem łamiącym próżnię ściany jest sprawienie na niej jakby ekranów ogrodzonych sztukaterią oraz pomalowanych wewnątrz na inny odcień aniżeli opasująca je ściana. Wewnątrz takiego ekranu da się odtąd np. powiesić zdjęcia, nie będą nawet potrzebne szczególnie wykwintne oprawy ponieważ funkcję taką zrealizuje sam ekran.

Innym interesującym wdrożeniem sztukatury bywa posadowienie jej na wystających z powierzchni półeczkach z kartongipsu, czy otoczenie nią wkładu kominkowego.

Najpowszechniej jednakowoż oglądamy sztukaterię na składaniu sufitu ze ścianą, to praktyka praktykowana od niezmiernie dawna. Możemy w niniejszy sposób skryć niektóre własności wnętrza. Jeżeli jest ono stosunkowo wysokie to naklejając sztukaterię poniżej sufitu można optycznie obniżyć sufit poprzez wprowadzenie kontrastu (im znaczniejsza sztukatura tym lepszy wynik).

Osiągalne jest jednocześnie podwyższenie niskiego stropu przez doklejenie sztukatury taką metodą żeby usunąć kąty proste pomiędzy ścianami a sufitem, wynik będzie wyrazistszy jeżeli ściana jest identycznego odcienia co strop. Nieraz stosuje się również medaliony ze sztukatury jako oprawa zahaczonej na suficie lampy, przysłania to na przykład kostki służące do podłączenia lampy do instalacji elektrycznej.