mieszkanie

Kupowanie mieszkania - jak to wykonać?

Opublikowane dnia

Bywa iż twa rodzina się powiększyła, zatem niestety nie może już zmieścić się w starych czterech ścianach. Musisz w końcu autentycznie przemyśleć zamianę mieszkania na obszerniejsze. Wprowadzając taką decyzję w życie przynależy rozważyć wszystkie opcje, bowiem efekty tej decyzji będą wyczuwalne wciąż przez parędziesiąt lat, szczególnie te finansowe.

Sprawdzenie zdolności kredytowej

Jak zabrać się do nabycia apartamentu? Na początku przystało zanalizować własną zdolność kredytową. Przyjmijmy, iż dla przewagi czytelników kupno lokum na kredyt stanowi jedyną alternatywę, bo tak jest istotnie. Wpływ na twą zdolność kredytową mają również wszelkie progi zadłużenia, debety oraz karty kredytowe. Domyślasz się niechybnie, że zaniżają one twą zdolność zaciągnięcia kredytu. Na samym początku więc namawiam do zamknięcia karty kredytowej, jak również do rozliczenia i zamknięcia wszystkich limitów obciążenia na koncie. Będziesz też potrzebować zaświadczenia z banku, że są one nieczynne (na co wyczekuje się często stosunkowo przez długi czas).

Gdzie chcemy zamieszkać?

Później musisz wyłonić dzielnicę albo miasto, w których zamierzasz zamieszkać (ostatnio fajnie pod tym względem wypadają Czechowice-Dziedzice, bo dużo się tam buduje). Rozsądnie przenieść się w miejsce, z którego sprawniej będzie zajechać do pracy. Czasem nawet lepiej odmienić miejscowość zamieszkania, albowiem może posiadać ona lepsze skomunikowanie, zaś ceny posiadłości są niższe (np. rozważyć przeprowadzkę z Bielska-Białej do Czechowic-Dziedzic). Skoro już wiesz gdzie raczysz zamieszkać powinieneś spróbować przeglądać ogłoszenia o sprzedaży, żeby zaznajomić się z rozrzutem cenowym lokum w tejże okolicy (możesz również odwiedzić agenta nieruchomości).

Załatwianie kredytu

Jeżeli odszukasz już odpowiednie mieszkanie, optymalnie byłoby je obejrzeć, tudzież zlustrować jego stan techniczny i formalny. Następnie natychmiast można zmierzać do banku wyrabiać kredyt. Czasami nieuniknione jest ratyfikowanie umowy przygotowawczej z oferentem, jaka może – jednak nie wymaga być napisana w postaci aktu notarialnego (wypłata dla notariusza).

Wycena nieruchomości

Wierząc, że bank zaakceptuje twój wniosek, będzie on pragnął zabezpieczyć się przed ryzykiem i poprosi o wycenę nieruchomości. Poszczególne banki współpracują ze swymi rzeczoznawcami majątkowymi oraz nie nakładają dodatkowej stawki za wycenę posiadłości. W odmiennym przypadku musisz znaleźć rzeczoznawcę majątkowego na własną rękę. Uprawniony rzeczoznawca majątkowy ustali wartość nieruchomości a przy okazji przejrzy jej kartotekę.

Podpisanie aktu notarialnego

Jeśli uzyskasz kredyt to kolejna w sekwencji jest wizyta u notariusza. Umowa kupna-sprzedaży nieruchomości musi zostać sporządzona w postaci aktu notarialnego. Sprzedaż posiadłości na rynku pochodnym obciążona jest podatkiem od czynności cywilno-prawnych w wysokości 2%. Jeżeli dla apartamentu nie została przedtem utworzona księga wieczysta to będzie ona założona z podkreśleniem obciążenia hipotecznego na rzecz banku.

To tyle...

Czasami sprzedający może zastrzec w umowie czas na przeprowadzkę z zajmowanego lokalu, jednak kiedy już to uczyni możesz zacząć się wprowadzać oraz dekorować świeże lokum.