kosztorysowanie

Kosztorysowanie budowlane przed budową domu

Opublikowane dnia

Do priorytetów każdej polskiej rodziny zalicza się znalezienie sobie dachu nad głową. Niektórzy ludzie nie są pod tym względem przesadnie wymagający, inni chcą mieć zrobione wszystko tak jak sobie to wymarzyli. Idealnym rozwiązaniem dla tych pierwszych jest zakup mieszkania albo domu z rynku wtórnego, a jeżeli mają większą zdolność kredytową to mogą jeszcze brać pod uwagę nowsze mieszkania z rynku pierwotnego, kupowane wprost od deweloperów. Jest to wyjście relatywnie szybkie, bowiem można się dosyć szybko wprowadzić do lokum, które już istnieje. Pozostali wybierają inną opcję – budowę własnego domu.

Ile pieniędzy potrzeba na budowę?

Planowanie budowy budynku powinno się jednak podjąć z należytej strony. Większa ilość budowanych na osobisty rachunek budynków jest opłacana ze środków udostępnionych przez placówki finansowe jako kredyt. By należycie obliczyć kwotę pożyczki o jaką pragniesz się ubiegać trzeba mieć przynajmniej ogólne pojęcie o jakiego rzędu sumę chodzi, żeby środków starczyło na dokończenie budowy.

Kosztorys budowlany

Po doborze planu architektonicznego (zakładając, że dysponujesz już parcelą), który określa sporo czynników powiązanych z budową (typ materiałów oraz inne) powinieneś przygotować kosztorys inwestycji, jaki zaprezentujesz w banku jako podstawę do ubiegania się o kredyt. Zajmują się tym fachowcy w takiej branży jaką jest kosztorysowanie śląsk. Kosztorys budowlany jest wykazem kosztów budowy skumulowanym w jednym dokumencie. Przyjmuje on takie elementy jak artykuły budowlane, instalacje, koszty przyłączeń, robociznę itp.

Korzyści z kosztorysowania

Kosztorysowanie budowlane wymaga zatem znacznej praktyki w tym zakresie i dobrej znajomości zarówno rynku materiałów budowlanych jak i kosztów robocizny (które faktycznie mogą ulegać znaczącym wahaniom w zależności od renomy firmy budowlanej). To wszystko razem powoduje, że rozsądnie rozważyć zamówienie kosztorysu budowlanego u osoby jaka trudni się tym zawodowo. Uchroni cię to od zagrożenia jakim jest niedoszacowanie kosztów budowy (oraz wielu składników, o których nawet nie miałeś wyobrażenia, iż mogą być niezbędne do ukończenia budowy), a jakie mogą potencjalnie doprowadzić do fiaska w wypadku wyczerpania funduszy dostępnych na budowę domu.